Regulamin dyplomowego egzaminu zawodowego teoretycznego i praktycznego dla studentów kierunku Ratownictwo Medyczne na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu
Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
§ 1
Użyte w niniejszym regulaminie pojęcia oznaczają:
-
uczelnia – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach;
-
egzamin zawodowy – egzamin teoretyczny i praktyczny, do którego student przystępuje po uzyskaniu absolutorium (tj. po uzyskaniu zaliczeń wszystkich przewidzianych programem studiów przedmiotów), stanowiący podstawę uzyskania dyplomu ukończenia wyższych studiów zawodowych (I stopnia);
-
abiturient – student, która uzyskał zaliczenia wszystkich przedmiotów objętych programem studiów I stopnia i został dopuszczony do egzaminu zawodowego;
-
absolwent – osoba, która po uzyskaniu zaliczeń wszystkich przedmiotów objętych programem studiów, zdała egzamin zawodowy i uzyskała tytuł zawodowy licencjata;
-
komisja egzaminacyjna – komisja składająca się z nauczycieli akademickich zatrudnionych w jednostce organizacyjnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – powołana przez Dziekana w celu przeprowadzenia egzaminu zawodowego.
§ 2
Nauczanie na kierunku Ratownictwo Medyczne kończy się egzaminem dyplomowym zawodowym teoretycznym i praktycznym.
§ 3
W przypadku abiturientów rozpoczynających studia I stopnia w roku akademickim 2016/2017 lub później, standard kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne, wymagany do egzaminu zawodowego określa się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2011r. w sprawie Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 253, poz. 1520).
§ 4
-
Zawodowy egzamin dyplomowy odbywa się w dwóch etapach.
-
Pierwszym etapem egzaminu jest testowy egzamin teoretyczny odbywający się w salach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
-
Drugim etapem egzaminu zawodowego jest egzamin praktyczny odbywający się w Pracowni Symulacji Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
§ 5
-
Celem egzaminu zawodowego jest ocena stopnia osiągnięcia efektów kształcenia
w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych określonych programem kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne oraz samodzielnego i bezpiecznego wykonywania funkcji zawodowych ratownika medycznego. -
Przedmiotem oceny jest:
a) wiedza teoretyczna
b) umiejętności praktyczne
c) kompetencje społeczne
§ 6
-
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu teoretycznego i praktycznego jest uzyskanie absolutorium, czyli uzyskanie przez studenta pozytywnych ocen i zaliczeń ze wszystkich przedmiotów i zajęć praktycznych objętych programem kształcenia na studiach I stopnia na kierunku Ratownictwo Medyczne oraz niezaleganie wobec uczelni z jakimikolwiek opłatami wynikającymi z odrębnych przepisów lub umów jakie student zawarł z Uczelnią w związku ze studiowaniem.
-
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie co najmniej oceny dostatecznej z egzaminu dyplomowego teoretycznego.
-
Dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu przekazuje Komisji egzaminacyjnej listy studentów, którzy spełnili kryteria dopuszczenia do egzaminu zawodowego dyplomowego.
§ 7
-
Egzamin dyplomowy odbywa się po zakończeniu sesji egzaminacyjnej kończącej nauczanie na studiach licencjackich.
-
Termin egzaminu dyplomowego ustala Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
§ 8
Egzamin przeprowadza Komisja Egzaminacyjna, zwana dalej Komisją, w składzie:
a) Przewodniczący, który odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg zawodowego egzaminu dyplomowego oraz Egzaminatorzy egzaminu teoretycznego w liczbie czterech.
b) Egzaminatorzy egzaminu praktycznego – po dwie osoby na każdą pracownię symulacyjną, w której przeprowadzany jest egzamin.
§ 9
-
Członkami Komisji Egzaminacyjnej są pracownicy Wydziału Lekarskiego i Nauk
o Zdrowiu UJK, posiadający stosowne kwalifikacje. -
Przewodniczącego komisji egzaminacyjnej powołuje Dziekan Wydziału Lekarskiego
i Nauk o Zdrowiu, a członków komisji (egzaminatorów) Przewodniczący Komisji.
§ 10
Do obowiązków przewodniczącego komisji egzaminacyjnej należy:
a) udzielenie instruktażu członkom komisji egzaminacyjnej odnośnie planowanego przebiegu egzaminu;
b) sporządzenie planu organizacji praktycznego egzaminu dyplomowego;
c) czuwanie nad prawidłowym przebiegiem egzaminu;
d) rozstrzyganie kwestii spornych powstałych podczas egzaminu;
e) sporządzenie sprawozdania z przebiegu egzaminu.
f) sprawdzenie kompetencji członków komisji.
§ 11
Do obowiązków egzaminatorów – członków komisji egzaminacyjnej należy:
a) przygotowanie zadań egzaminacyjnych do części teoretycznej i praktycznej egzaminu;
b) przygotowanie sal na potrzeby egzaminu teoretycznego;
c) przygotowanie pracowni na potrzeby egzaminu praktycznego;
d) współuczestnictwo w ocenie wykonania zadań egzaminacyjnych oraz poziomu wiedzy i umiejętności praktycznych zdającego zgodnie z ustalonymi kryteriami oceniania zatwierdzonymi przez radę wydziału;
e) prowadzenie dokumentacji egzaminu teoretycznego oraz egzaminu praktycznego.
§ 12
Na wniosek abiturienta przy egzaminie teoretycznym i praktycznym może być obecny przedstawiciel samorządu studenckiego, który uczestniczy w egzaminie teoretycznym
i praktycznym w charakterze obserwatora, bez prawa do zadawania pytań abiturientowi.
§ 13
Wynik egzaminu zawodowego jest średnią arytmetyczną ocen jakie abiturient otrzymał
z egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego.
§ 14
Wynik studiów stanowi sumę:
1) ½ średniej arytmetycznej ocen z wszystkich egzaminów i zaliczeń;
2) ¼ średniej ocen z recenzji pracy dyplomowej (licencjackiej);
3) ¼ średniej ocen z dyplomowego egzaminu zawodowego, gdzie wlicza się 1/8 oceny egzaminu teoretycznego i 1/8 oceny egzaminu praktycznego.
§ 15
Przy ocenie wyników zawodowego egzaminu teoretycznego i praktycznego stosuje się skalę ocen:
bardzo dobry – 5,0 (100%-93%)
dobry plus – 4,5 (92%-85%)
dobry – 4,0 (84%-77%)
dostateczny plus – 3,5 (76%-69%)
dostateczny – 3,0 (68%-61%)
niedostateczny – 2,0 (≤60%)
§ 16
Dokumentację przebiegu egzaminu dyplomowego stanowią protokoły z egzaminu zawodowego oraz dokumentacja egzaminu zawodowego teoretycznego i egzaminu zawodowego praktycznego stanowiące załączniki niniejszego regulaminu.
-
-
CZĘŚĆ TEORETYCZNA ZAWODOWEGO EGZAMINU DYPLOMOWEGO
-
§ 17
Egzamin teoretyczny składa się ze 100 pytań testowych z przedmiotów zawodowych objętych programem kształcenia składających się z zamkniętych pytań testowych z poniższych obszarów:
a) kwalifikowana pierwsza pomoc – 10 pytań,
b) medyczne czynności ratunkowe – 25 pytań,
c) medycyna ratunkowa – 25 pytań,
d) intensywna terapia – 10 pytań,
e) chirurgia – 10 pytań,
f) choroby wewnętrzne – 10 pytań,
g) medycyna katastrof – 10 pytań.
Zakres pytań testowych egzaminu dyplomowego obejmuje wszystkie efekty objęte programem kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne.
§ 18
-
Czas trwania dyplomowego zawodowego egzaminu teoretycznego ustala się na 120 minut.
-
Egzamin odbywa się w wyznaczonych salach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
-
Studenci na egzamin teoretyczny i praktyczny zgłaszają się z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość.
§ 19
W czasie egzaminu niedopuszczalne jest korzystanie z pomocy osób trzecich oraz innych źródeł, jak również opuszczanie sali w czasie trwania egzaminu. W przypadku stwierdzenia przez Komisję korzystania przez zdającego z materiałów wniesionych na salę egzaminacyjną lub komunikowania się z innymi studentami, czy wykorzystywania urządzeń do komunikacji elektronicznej, w tym telefonów komórkowych i innych środków łączności student zostaje wykluczony z egzaminu. Do ponownego egzaminu student może przystąpić w II terminie.
§ 20
-
Zobowiązuje się opiekunów III roku studiów do zapoznania studentów z regulaminem egzaminu dyplomowego. Student składa podpis potwierdzający znajomość regulaminu.
-
Egzamin teoretyczny rozpoczną się od sprawdzenia obecności studentów przystępujących do egzaminu.
§ 21
-
Egzamin teoretyczny uznaje się za zdany jeżeli w wyniku postępowania egzaminacyjnego student uzyska ocenę co najmniej dostateczną.
-
Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe student otrzymuje jeden punkt.
§ 22
-
Student, który nie przystąpił do egzaminu z przyczyn usprawiedliwionych może przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym wyznaczonym przez Dziekana Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
-
Student, który nie zdał egzaminu teoretycznego nie może przystąpić do egzaminu praktycznego.
-
Student, który nie zdał egzaminu dyplomowego teoretycznego w pierwszym terminie może przystąpić do niego w terminie poprawkowym.
-
W przypadku niezdania egzaminu dyplomowego teoretycznego w drugim terminie Dziekan na wniosek abiturienta może wydać decyzję o powtórzeniu ostatniego roku studiów lub skreślić abiturienta z listy studentów.
§ 23
Z przebiegu egzaminu teoretycznego sporządza się protokół (Załącznik Nr 1) wraz listą studentów przystępujących do egzaminu i uzyskaną punktacją w wyniku przeprowadzonego egzaminu.
-
-
CZĘŚĆ PRAKTYCZNA ZAWODOWEGO EGZAMINU DYPLOMOWEGO
-
§ 24
-
Część praktyczna egzaminu dyplomowego realizowana jest w formie egzaminu praktycznego w warunkach symulowanych z użyciem symulatorów medycznych w salach wysokiej wierności i sprzętu ratowniczego.
-
Egzamin praktyczny polega na wykonaniu zadań egzaminacyjnych sformułowanych w sposób, który wymaga od zdających praktycznego zastosowania zdobytych w trakcie studiów umiejętności zawodowych i uzasadnienia wybranego postępowania.
§ 25
Egzamin praktyczny odbywa się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
§ 26
Czas trwania egzaminu ustala komisja. Maksymalny czas trwania egzaminu praktycznego ustala się na 1 godzinę.
§ 27
-
Studenci w zespołach 3 osobowych, zdający egzamin praktyczny, losują jedno zadanie spośród zestawu zadań egzaminacyjnych, tzw. scenariuszy.
-
Po zapoznaniu się ze scenariuszem, na które student ma 5 minut, zdający przystępują do realizacji zadania-scenariusza.
-
Zadaniem jest praktyczne udzielenie pomocy ratowniczej za pomocą sprzętu ratowniczego będącego na wyposażeniu Centrum Symulacji Medycznej.
-
Czynności związane ze zdawaniem egzaminu praktycznego mogą odbywać się z udziałem tzw. pozorantów, którymi mogą być inni studenci bądź członkowie Komisji.
-
W czasie zdawania egzaminu studenci nie mogą opuszczać Centrum Symulacji Medycznej.
-
Po zakończonym scenariuszu każdy student losuje zadanie indywidualne.
-
Zadanie indywidualne obejmuje wykonanie czynności medycznej na symulatorze medycznym za pomocą dostępnego sprzętu.
§ 28
-
Ustala się szczegółową punktację do oceny czynności wykonywanych w trakcie praktycznego zawodowego egzaminu dyplomowego (Załącznik Nr 2 i 3).
-
Student może uzyskać maksymalnie 50 punktów.
§ 29
-
Komisja egzaminacyjna proponuje ocenę wyrażoną stopniem, której przypisuje się odpowiednią liczbę uzyskanych procentów:
-
bardzo dobry – 5,0 (100%-93%)
-
dobry plus – 4,5 (92%-85%)
-
dobry – 4,0 (84%-77%)
-
dostateczny plus – 3,5 (76%-69%)
-
dostateczny – 3,0 (68%-61%)
-
niedostateczny – 2,0 (≤60%)
-
W przypadku popełnienia błędu krytycznego, egzamin uznaje się za niezaliczony.
W każdym losowanym scenariuszu uwzględnione są błędy krytyczne.
§ 30
-
Egzamin rozpoczyna się od sprawdzenia obecności studentów przystępujących do egzaminu oraz odczytania regulaminu i kryteriów oceniania.
-
Następnie student losuje kartę z zadaniami egzaminacyjnymi do wykonania.
-
Karta zadań egzaminacyjnych (scenariusz) powinna być opatrzona pieczęcią Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
-
W czasie egzaminu student pracuje samodzielnie.
§ 31
-
Zawodowy egzamin praktyczny uznaje się za zdany, jeżeli w wyniku postępowania egzaminacyjnego student uzyska ocenę co najmniej dostateczną.
-
Student, który z usprawiedliwionych przyczyn nie przystąpił do egzaminu może przystąpić do niego w terminie dodatkowym, nie później niż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk
o Zdrowiu. -
W przypadku niezdania egzaminu w ustalonym terminie Dziekan wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny. Powtórny egzamin nie może odbyć się wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż do końca sesji egzaminacyjnej poprawkowej.
-
W przypadku niezdania egzaminu dyplomowego praktycznego w drugim terminie Dziekan na wniosek abiturienta może wydać decyzję o powtórzeniu ostatniego semestru studiów lub skreślić abiturienta z listy studentów.
§ 32
-
Z przebiegu egzaminu sporządzany jest protokół podpisywany przez członków komisji egzaminacyjnej.
-
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej ogłasza wyniki egzaminu w dniu jego przeprowadzenia po podpisaniu protokołu.
-
Zadania egzaminacyjne objęte są tajemnicą służbową.
-
Dokumentację egzaminu przechowuje się w aktach Uczelni zgodnie z zasadami określonymi odrębnymi przepisami.
-
Decyzja Komisji Egzaminacyjnej dotycząca oceny z przebiegu egzaminu jest ostateczna.
§ 33
Dokumentacje egzaminu praktycznego stanowi: Karta egzaminacyjna z praktycznego egzaminu zawodowego (Załącznik Nr 4), Protokół egzaminu praktycznego (Załącznik Nr 5).
§ 34
Ustala się szczegółowe kryteria dotyczące oceny umiejętności praktycznych wykonanych w czasie realizacji zadania egzaminacyjnego (Karta Egzaminu Praktycznego Egzaminu Zawodowego Załącznik Nr 2 i 3).
§ 35
Dokumentację dyplomowego egzaminu zawodowego teoretycznego i praktycznego stanowi Protokół Egzaminu Dyplomowego (Załącznik Nr 6).
§ 36
W przypadku powtarzania ostatniego semestru studiów z powodu niezdania przez studenta teoretycznego lub praktycznego egzaminu zawodowego, student zobowiązany jest ponownie do przystąpienia do egzaminu dyplomowego teoretycznego i praktycznego.
Załącznik Nr 1
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
kierunek: Ratownictwo Medyczne
Protokół Teoretycznego Egzaminu Zawodowego
przeprowadzonego w dniu ……………………………. w…………………………………………………………
Skład Komisji
Przewodniczący: ………………………………………
Członkowie ………………………………………
………………………………………
………………………………………
………………………………………
Do egzaminu przystąpiło …………. studentów.
Egzamin zdało …………. studentów.
Egzaminu nie zdało …………. studentów.
Uwagi:………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………..
Podpisy członków Komisji ……………………………..
……………………………..
……………………………..
……………………………..
……………………………..
Załącznik Nr 2
Karta Egzaminacyjna Praktycznego Egzaminu Zawodowego |
Data: |
|||||
Numer scenariusza: |
Imię i nazwisko: |
Numer indeksu: |
||||
B. dobrze |
Dobrze |
Dostatecznie |
Nie zaliczone |
Komentarz |
||
Badanie pacjenta |
||||||
Ocena miejsca zdarzenia |
||||||
Ocena przytomności |
TAK |
NIE |
||||
Ocena drożność dróg oddechowych |
TAK |
NIE |
||||
Ocena układu oddechowego |
||||||
Ocena układu krążenia |
||||||
Ocena układu neurologicznego |
||||||
Ocena ekspozycji pacjenta |
||||||
Wdrożenie odpowiednich procedur leczniczych dla danego stanu pacjenta |
Błąd krytyczny: |
|||||
Prawidłowe wykonanie procedur ratunkowych |
||||||
Umiejętności pozatechniczne (NTS- Non Technical Skills) |
|
|||||
Wywiad medyczny (minimum SAMPLE) |
||||||
Resuscytacja krążeniowo- oddechowa |
||||||
Ocena- potwierdzenie NZK |
TAK |
NIE |
||||
Prawidłowe rozpoznanie rytmu |
TAK |
NIE |
||||
Wdrożenie odpowiedniego postepowania |
Błąd krytyczny: |
|||||
Prowadzenie resuscytacji krążeniowo- oddechowej |
||||||
Opieka poresuscytacyjna |
||||||
Maksymalna liczba punktów: 48 |
SUMA: |
|||||
Błąd krytyczny: TAK/NIE |
||||||
Zadanie indywidualne: |
Liczba punktów (0-2pkt): |
Załącznik Nr 3
Karta Egzaminacyjna Praktycznego Egzaminu Zawodowego |
Data: |
|||||
Numer scenariusza: |
Imię i nazwisko: |
Numer indeksu: |
||||
B. dobrze |
Dobrze |
Dostatecznie |
Nie zaliczone |
Komentarz |
||
Badanie wstępne |
||||||
Ocena miejsca zdarzenia |
||||||
Ocena przytomności |
||||||
Zapewnienie prawidłowej drożności dróg oddechowych |
||||||
Wdrożenie tlenoterapii |
||||||
Ocena pod kątem rozwijającego się wstrząsu |
|
|||||
Stabilizacja odcinak szyjnego kręgosłupa |
||||||
Szybkie badanie urazowe |
||||||
Wykonanie interwencji krytycznych dla danego scenariusza |
||||||
Prawidłowe wykonanie procedur ratunkowych |
||||||
Prawidłowe zastosowanie deski/ noszy podbierakowych |
||||||
Świadomość działań priorytetowych |
|
|||||
Badanie dalsze |
||||||
Ocena według schematu badania ABCD |
||||||
Wdrożenie odpowiednich procedur leczniczych dla danego stanu pacjenta |
|
|||||
Umiejętności pozatechniczne (NTS- Non Technical Skills) |
|
|||||
Wywiad medyczny (minimum SAMPLE) |
||||||
Przekazanie pacjenta do SOR lub CU |
|
|||||
Maksymalna liczba punktów: 48 |
SUMA: |
|||||
Błąd krytyczny: TAK/NIE |
||||||
Zadanie indywidualne: |
Liczba punktów (0-2pkt): |
Załącznik Nr 4
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
kierunek: Ratownictwo Medyczne
Karta Egzaminacyjna Praktycznego Egzaminu Zawodowego
Imię i nazwisko studenta:……………………………………. Nr albumu:…………………….
Data przeprowadzenia egzaminu:…………………………….
Miejsce przeprowadzenia egzaminu:……………………………………………………………………………
Scenariusz nr:………………………………
Temat scenariusza: …………………………………………………………………………………………………….. .
Liczba uzyskanych punktów: …………………
Zadanie praktyczne: ……………………………………………………………………………………………………..
Liczba uzyskanych punktów: …………………
Suma uzyskanych punktów: ………………………………………………
Ocena ogólna z egzaminu praktycznego: ……………………………………………….
Podpis przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej: ………………………………………………..
Podpisy członków Komisji Egzaminacyjnej: ………………………………………………..
………………………………………………….
…………………………………………………
………………………………………………….
…………………………………………………
Załącznik Nr 5
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
kierunek: Ratownictwo Medyczne
Protokół Praktycznego Egzaminu Zawodowego
przeprowadzonego w dniu ……………………………. w…………………………………………………………
Skład Komisji
Przewodniczący: ………………………………………
Członkowie ………………………………………
………………………………………
………………………………………
………………………………………
Do egzaminu przystąpiło …………. studentów.
Egzamin zdało …………. studentów.
Egzaminu nie zdało …………. studentów.
Uwagi:………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………..
Podpisy członków Komisji ……………………………..
……………………………..
……………………………..
……………………………..
……………………………..
Załącznik Nr 6
PROTOKÓŁ EGZAMINU DYPLOMOWEGO z dnia ……………………………
Pan/i:……………………………………………………syn/córka………………………………
urodzony/a dnia…………………………………….w………………………………………
Student/ka ………………………………………….nr albumu: ……………………………
kierunek:…………………………………………………………..studia:…………………………………
Uzyskała oceny:
Egzamin teoretyczny………………………………………
Egzamin praktyczny………………………………………
Komisja w składzie:
Przewodniczący: …………………………………………………..
Członkowie: …………………………………………………..
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
Stwierdza, że Student/ka z Egzaminu Dyplomowego uzyskał/a ocenę:……………………
Podpisy Członków Komisji: Podpis Przewodniczącego Komisji:
Progi punktowe na EGZAMIN TEORETYCZNY
OCENA |
PROCENTY (%) |
PUNKTY |
5.0 |
100- 93% |
100- 93 pkt |
4.5 |
92-85% |
92-85 pkt |
4.0 |
84-77% |
84-77 pkt |
3.5 |
76-69% |
76-69 pkt |
3.0 |
68-61% |
68-61 pkt |
2.0 |
≤ 60% |
≤ 60 pkt |
Progi punktowe na EGZAMIN PRAKTYCZNY
-
OCENA
PROCENTY (%)
PUNKTY
5.0
100- 93%
50- 47 pkt
4.5
92-85%
46-43 pkt
4.0
84-77%
42- 39 pkt
3.5
76-69%
38-35 pkt
3.0
68-61%
34- 31 pkt
2.0
≤ 60%
≤30 pkt