Zmierz się z ciśnieniem, czyli co warto wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

W dniu 4.04.2024r w ramach zajęć z przedmiotu Edukacja Żywieniowa osób dorosłych, w tym seniorów odbyło się spotkanie dla słuchaczy Chęcińskiego Uniwersytetu III Wieku. Studenci III roku Dietetyki studiów stacjonarnych przygotowali temat: "Zmierz się z ciśnieniem, czyli co warto wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym".
W ramach spotkania omówiono definicję nadciśnienia tętniczego, statystyki zachorowań w Polsce i na świecie, czynniki ryzyka zachorowań, objawy, które mogą świadczyć o nadciśnieniu, przyczyny, diagnostykę oraz sposoby leczenia i wspomagania żywieniowego.
Przedstawiono charakterystykę chorób współistniejących z nadciśnieniem, takich jak: otyłość, cukrzyca, choroby nerek oraz zaburzenia hormonalne. Omówiono skutki nieleczonego nadciśnienia takie jak miażdżyca naczyń krwionośnych, retinopatia, krwotoczny udar mózgu, zawał mięśnia sercowego i niewydolność nerek.
Zaprezentowano założenia diety DASH oraz zalecenia dotyczące aktywności fizycznej jako skutecznego sposobu przeciwdziałania chorobie.Zmierz się z ciśnieniem - sala pełna słuchaczy

Spotkanie Zmierz się z ciśnieniem - prezentacja
Spotkanie Zmierz się z ciśnieniem - rozdawanie materiałów