Ułatwienia dostępu

Aktualności kierunku Dietetyka

Projekt E+DIETing_LAB Digital Lab for Education in Dietetics combining Experiential Learning and Community Service w ramach Programu Erasmus+

W dniach 22-23 kwietnia w Portugalii odbyło się kolejne spotkanie partnerów międzynarodowego projektu: E+DIETing_LAB Digital Lab for Education in Dietetics combining Experiential Learning and Community Service w ramach Programu Erasmus+.

Partnerstwa współpracy dla szkolnictwa wyższego, którego celem jest wdrożenie innowacyjnych narzędzi cyfrowych stosowanych w nauczaniu dietetyki, opartych na uczeniu się przez doświadczanie oraz z wykorzystaniem nowoczesnych i skutecznych narzędzi cyfrowych.

W pracach projektowych uczestniczył interdyscyplinarny zespół naukowców z 6 europejskich Uniwersytetów: Universidad Europea del Atlántico i Universidad de Valladolid z Hiszpanii, Fachhochschule St Poelten Gmbh z Austrii, Universidade do Porto z Portugalii, Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen z Belgii oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, który reprezentowała dr Agata Bujak-Krzemińska, pełniąca rolę kierownika zespołu projektowego UJK. W ramach dotychczasowych prac projektowych zostało przygotowane narzędzie Digital Lab for Education in Dietetics (self-learning tool based on real-based cases of patients and interactions with a virtual patient) – do samokształcenia dla studentów oparte na interakcji z BOTem odzwierciedlającym rzeczywistych przypadkach pacjentów i interakcji z pacjentem wirtualnym w obszarach takich jak: żywienie w cukrzycy, chorobach nowotworowych, chorobach nerek, otyłości, nadwadze, zaburzeniach odżywiania, żywienie osób starszych i dzieci. Narzędzie przeszło fazę testowania przez studentów, która rozpoczęła się w listopadzie 2023 r. i do chwili obecnej wzięło w niej udział 605 studentów. W ramach projektu została również przygotowana Wirtualna Przychodnia, w której pod nadzorem wykładowcy studenci mogą przeprowadzać wywiady żywieniowe z potencjalnymi pacjentami.

Kolejne międzynarodowe spotkanie zespołu odbędzie się w Austrii w listopadzie 2024 roku.

https://virtual-patient.edietinglab.eu/#portfolio

https://clinic.edietinglab.eu/

Spotkanie w Portugalii

Sesje psychodietetyczne

Studenci I roku studia II stopnia kierunku Dietetyka 2023/2024 udzielili bezpłatnych porad w sesjach psychodietetycznych dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Za pośrednictwem mediów społecznościowych i przy współudziale Pani Z-ca Dyrektora ds. kształcenia na kierunku Dietetyka dr Kamila Sobaś została ogłoszona akcja. Na podstawie zgłoszeń mgr Monika Tomaszewska przeprowadzała wstępną konceptualizację poszczególnych przypadków. Sesje odbyły się w salach ćwiczeniowych Collegium Medicum UJK w Kielcach. Studenci w parach przeprowadzali wywiad dietetyczny oraz pogłębione psychologiczne rozumienie indywidualnych uwarunkowań błędów żywieniowych. W oparciu o narzędzia z zakresu merytorycznego przedmiotu Psychodietetyka, zostały udzielone porady i wsparcie. Sesja taka również zawierała w sobie porady odnośnie diety i planów dietetycznych.
IMG 4148

Zmierz się z ciśnieniem, czyli co warto wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

W dniu 4.04.2024r w ramach zajęć z przedmiotu Edukacja Żywieniowa osób dorosłych, w tym seniorów odbyło się spotkanie dla słuchaczy Chęcińskiego Uniwersytetu III Wieku. Studenci III roku Dietetyki studiów stacjonarnych przygotowali temat: "Zmierz się z ciśnieniem, czyli co warto wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym".
W ramach spotkania omówiono definicję nadciśnienia tętniczego, statystyki zachorowań w Polsce i na świecie, czynniki ryzyka zachorowań, objawy, które mogą świadczyć o nadciśnieniu, przyczyny, diagnostykę oraz sposoby leczenia i wspomagania żywieniowego.
Przedstawiono charakterystykę chorób współistniejących z nadciśnieniem, takich jak: otyłość, cukrzyca, choroby nerek oraz zaburzenia hormonalne. Omówiono skutki nieleczonego nadciśnienia takie jak miażdżyca naczyń krwionośnych, retinopatia, krwotoczny udar mózgu, zawał mięśnia sercowego i niewydolność nerek.
Zaprezentowano założenia diety DASH oraz zalecenia dotyczące aktywności fizycznej jako skutecznego sposobu przeciwdziałania chorobie.Zmierz się z ciśnieniem - sala pełna słuchaczy

Collegium Medicum organizuje bezpłatne sesje psychodietetyczne.

Collegium Medicum organizuje bezpłatne sesje psychodietetyczne!
Dyplomowani Dietetycy pod przewodnictwem Pani Mgr Moniki Tomaszewskiej oraz dyr. Kamili Sobaś zapraszają, na bezpłatne 40 minutowe sesje psychodietetyczne.

Potrzebujesz: dobrać dietę idealną dla twoich potrzeb? A może masz problem z zajadaniem stresu?
Zadzwoń i umów się:
501 507 900

Panel dyskusyjny pod hasłem „Czy serce ma płeć?... i jak o nie dbać?”

Z okazji  Dnia Kobiet przeszło stu studentów wzięło udział w Panelu dyskusyjnym pod hasłem „Czy serce ma płeć?... i jak o nie dbać?”, w którym wzięli udział eksperci: Kamila Sobaś (dietetyk), Magdalena Kosowska (psychoterapeuta), Monika Tomaszewska, (psychoterapeuta), Tomasz Łuczyński (fizjoterapeuta) oraz Maciej Michalak (instruktor jogi).

Podczas panelu studenci dosłownie usłyszeli, co mówią ich serca, dowiedzieli się, że zdrowa i pełnowartościowa dieta może być tańsza od fastfoodów Jak to możliwe? Wystarczy gotować dania jednogarnkowe, zawierające mnóstwo witamin oraz wartości odżywczych.

Poza odpowiednią dietą dla zdrowia serca okazuje się, że ważny jest sen. A co zrobić, aby spać dobrze? Nic wielkiego wystarczy zadbać o ciszę i ciemność w sypialni oraz nie podjadać w łóżku.
Ponadto dla serca dobry jest bilans, dlatego złota zasada mówi: „pracuj, kochaj, baw się”. Jeśli te warunki zostaną spełnione poziom stresu niewątpliwie się obniży prowadząc do polepszenia się jakości życia.
No właśnie a co z tym stresem? Jest on niewątpliwie potrzebny ponieważ krótkotrwałe i sporadyczne napięcie usuwa niczym orzeźwiający podmuch wiatru z organizmu toksyny. Jednak długotrwały stres niczym huragan może prowadzić do katastrofy.

Pozytywnie na serce wpływa pogoda ducha, uśmiech, który niewątpliwie pojawił się za sprawą koncertu w wykonaniu studentów edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy prowadzącym oraz uczestnikom za obecność i aktywny udział wydarzeniu.

Panel dyskusyjny - Czy serce ma płeć - harmonogram

1 rok I stopnia niestacjonarne

Zaliczenia poprawkowe dr Elżbieta Cieśla- 27.02.2024 g.15.00-17.00

Szukaj