Studenckie Koło Eskulap

To studencka organizacja o charakterze naukowym i samokształceniowym działająca przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
SKN ESKULAP powstało w 2016 roku i obecnie jest jednym z najprężniej działających kół naukowych w ramach struktur Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Do koła należy aktualnie 300 studentów kierunku lekarskiego, którzy aktywnie uczestniczą w działalności 15 sekcji.
Opiekunem całego koła jest dr hab. n. med. Marcin Sadowski, prof. UJK.

Skład Zarządu Koła:
Przewodnicząca: Michał Wesołowski
Wiceprzewodnicząca: Patryk Wertka
Skarbnik: Aleksandra Piąta
Sekretarz: Aleksandra Piotrowska

Zadaniem koła jest rozwijanie wiedzy medycznej wśród studentów kierunku lekarskiego oraz możliwość poszerzania zainteresowań naukowo-badawczych. Działanie naszej organizacji angażuje członków koła nie tylko naukowo, ale również dzięki uprzejmości opiekunów poszczególnych sekcji pozwala na sprawdzenie się w szpitalu czy przychodni. Naszym głównym celem jest pokazanie jak wygląda praca specjalisty i z jakimi trudnościami mierzy się on na co dzień i to właśnie tutaj studenci medycyny mogą zweryfikować swoje oczekiwania i odnaleźć pomoc w podjęciu decyzji co do przyszłej specjalizacji.

Na chwilę obecną w skład Koła wchodzą następujące sekcje:

1. Anatomiczna - koordynatorka: Aleksandra Kędra
2. Anestezjologiczna - koordynatorzy: Łukasz Gawlik, Piotr Jagodowski

3. Chirurgii ogólnej - koordynatorki: Kinga Marzec, Dominika Pająk

4. Chirurgii dziecięcej - koordynatorka: Joanna Wróbel

5. Chirurgii onkologicznej - koordynatorka: Aleksandra Piotrowska

5. Dermatologiczna - koordynatorki: Joanna Dziurzyńska, Nela Sokołowska

6. Endokrynologiczna - koordynatorka: Aleksandra Szmalec

7. Ginekologiczna - koordynatorka: Natalia Walter

8. Ginekologii onkologicznej - koordynatorka: Zofia Jach
9. Internistyczna - koordynatorka: Anna Czyżyk
10. Medycyny Ratunkowej - koordynatorzy: Kamil Łebek, Patryk Biesaga

11. Medycyny Rodzinnej - koordynatorki: Agnieszka Radziszewska, Pola Senator
12. Neurologiczna - koordynatorka: Aleksandra Piąta
13. Neonatologiczna - koordynatorka: Aleksandra Pliszka
14. Ortopedyczna - koordynatorzy: Mirosław Data, Hubert Płutniak
15. Otolaryngologiczna - koordynatorka: Olga Domańska
16. Pediatryczna - koordynatorka: Kamila Klimowska
17. Psychiatryczna - koordynatorzy: Krzysztof Hałdys, Karolina Molenda

W obrębie danej sekcji istnieje możliwość uczestniczenia w dyżurach na danym oddziale, przyjrzenia się z bliska procedurom zabiegowym i przede wszystkim możliwość zapoznania się i udoskonalenia umiejętności pracy w zespole. Organizowane są spotkania na których omawiane są najciekawsze przypadki kliniczne, a członkowie koła studenckiego działają również na polu naukowym,pisząc i publikując prace naukowe pod okiem specjalistów. Obecnie Koło współpracuje z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach, Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy oraz Resmedica – Poradnią Neurologiczną w Kielcach.

Student może w ramach działalności Koła uczestniczyć we wszystkich sekcjach klinicznych, które wzbudzają jego zainteresowanie.
Rekrutacja członków odbywa się na początku semestru letniego i zimowego. Każda sekcja posiada swój regulamin i wymagania przy rekrutacji.
Siedzibą Koła jest Collegium Medicum UJK, Al. IX Wieków Kielc 19a.
Facebook: https://www.facebook.com/SKNEskulap
Instagram: https://instagram.com/skn.eskulap