Ułatwienia dostępu

O kierunku Ratownictwo Medyczne

O Kierunku Ratownictwo Medyczne

Ratownictwo medyczne to dynamicznie rozwijający się kierunek studiów, stanowiący integralną część nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. W dobie rosnącej liczby zagrożeń zdrowotnych, zarówno tych nagłych, jak i przewlekłych oraz zdarzeń masowych takich jak pandemie czy katastrofy, zawód ratownika medycznego nabiera szczególnego znaczenia. Współczesne wyzwania, jakie stawia przed nami medycyna ratunkowa, wymagają od przyszłych ratowników medycznych wszechstronnej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności podejmowania szybkich i skutecznych działań w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Studia na kierunku Ratownictwo Medyczne oferują kompleksowe przygotowanie do pracy
w wymagającym, ale niezwykle satysfakcjonującym zawodzie ratownika medycznego. Program nauczania obejmuje teoretyczne podstawy nauk medycznych oraz ćwiczenia i zajęcia praktyczne. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, farmakologii, medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii, chirurgii, traumatologii, pediatrii oraz najnowszych procedur medycznych. W trakcie studiów poznają i nabywają także wiedzę i umiejętności z zakresu Medycznych Czynności Ratunkowych, zgodnych z aktualnymi przepisami i wytycznymi Ministra Zdrowia.

Studenci uczestniczą w zajęciach praktycznych oraz odbywają praktyki zawodowe
w wiodących ośrodkach klinicznych. Jako Uniwersytet współpracujemy z wykwalifikowaną kadrą medyczną, która przekazuje swoją wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, umożliwiając studentom naukę w realistycznych warunkach oraz w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną opartą na EBM (ang. Evidence based medicine-medycyna oparta na dowodach). Duży nacisk kładziemy szczególnie na ćwiczenia i zajęcia praktyczne w Zespołach Ratownictwa Medycznego oraz w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. W ramach kształcenia na ćwiczeniach stawimy przede wszystkim na symulacje wysokiej wierności oraz ćwiczenia na nowoczesnych trenażerach i sprzęcie, które pozwalają na doskonalenie umiejętności niezbędnych w pracy ratownika medycznego.

Unikalnym elementem programu są obozy z zakresu ratownictwa górskiego i wodnego, organizowane we współpracy z Górskim i Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Podczas tych obozów studenci nabywają nie tylko umiejętności praktyczne z zakresu ratownictwa specjalistycznego, ale także uczą się pracy w zespole, radzenia sobie w trudnych warunkach oraz podejmowania decyzji pod presją.

Ewaluacja efektów uczenia się obejmuje ocenę wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. W ramach oceny wykorzystywane są nowoczesne metody, takie jak CEX (ang. Mini Clinical Examination) - skrócony egzamin kliniczny, OSCE (ang. Objective Structured Clinical Examination) lub mini-OSCE, czyli obiektywny, strukturyzowany egzamin kliniczny który pozwala na rzetelną i obiektywną ocenę przygotowania studenta do pracy w zawodzie.

Absolwenci kierunku Ratownictwo Medyczne są doskonale przygotowani do pracy
w Zespołach Ratownictwa Medycznego, Dyspozytorniach Medycznych, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Wewnątrzszpitalnych Zespołach Wczesnego Reagowania, a także w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Ponadto, posiadają kompetencje do prowadzenia własnej działalności szkoleniowej w zakresie pierwszej pomocy oraz innych specjalistycznych szkoleń medycznych. Dzięki szerokiemu zakresowi wiedzy i umiejętności, nasi absolwenci są gotowi, by podjąć wyzwania, jakie niesie ze sobą praca w ratownictwie medycznym i przyczynić się do ratowania życia ludzkiego w każdych warunkach.

Szukaj