Aktualności Bioinformatyka

Spot reklamowy - Bioinformatyka i biostatystyka w biologii i medycynie:

Bioinformatyka i biostatystyka w biologii i medycynie

Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów I lub II stopnia, lub jednolitych studiów magisterskich w celu podniesienie kwalifikacji zawodowych w zakresie umiejętności doboru i wykorzystania narzędzi bioinformatycznych i biostatystycznych do analizy wielkoformatowych danych biologicznych oraz zaplanowania i przeprowadzenia sekwencjonowania metodą NGS.

Czas trwania (liczba semestrów): 2 semestry

Planowany termin rozpoczęcia (rok akademicki): 2024/2025

Planowana liczba uczestników: 27

Kryteria kwalifikacji

Na podstawie złożenia kompletu wymaganych dokumentów – zgodnie obowiązującym z zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w sprawie zasad tworzenia i organizacji studiów podyplomowych.

W przypadku, gdy liczba kandydatów spełniających wymagania wstępne będzie większa niż planowana liczba uczestników studiów podyplomowych, o przyjęciu decydować będzie liczba punktów przyznanych za dodatkowe osiągnięcia:

1. Diagnosta laboratoryjny w trakcie lub ze specjalizacją laboratoryjna genetyka medyczna lub laboratoryjna genetyka sądowa – 20 punktów
  2. Lekarz w trakcie lub ze specjalizacją genetyka kliniczna – 20 punktów
  3. Stopień doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk ścisłych i przyrodniczych – 15 punktów
  4. Doktorant Szkoły Doktorskiej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk ścisłych i przyrodniczych – 10 punktów
  5. Ukończenie studiów II stopnia w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk ścisłych i przyrodniczych – 5 punktów
  6. Współautor publikacji naukowych:
  7. pierwszy autor lub autor korespondujący pracy oryginalnej lub przeglądowej w czasopiśmie z Impact Factor, o tematyce w zakresie nauk przyrodniczych, ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu, opublikowanej w okresie do 5 lat przed rekrutacją na studia: maksymalnie 50 punktów – 10 punktów za jedną publikację
  8. współautor pracy oryginalnej lub przeglądowej w czasopiśmie z Impact Factor, o tematyce w zakresie nauk przyrodniczych, ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu, opublikowanej w okresie do 5 lat przed rekrutacją na studia: maksymalnie 25 punktów – 5 punktów za jedną publikację
  9. Członek projektu badawczego na stanowisku badacza, finansowanego przez NCN, NCBiR, ABM lub jednostkę zagraniczną, w którym zaplanowano zadania z zastosowaniem technik biologii molekularnej – 30 punktów
  10. Członek projektu badawczego „Tworzenie i rozwój regionalnych centrów medycyny cyfrowej” finansowanego przez ABM – 30 punktów
  11. Zatrudnienie w sektorze biomedycznym powyżej 1 roku – 5 punktów

W przypadku gdy liczba punktów za dodatkowe osiągniecia będzie taka sama – o przyjęciu decyduje kolejność rejestracji w systemie rekrutacji.

Warunek ukończenia: Warunkiem uzyskania kwalifikacji potwierdzonych świadectwem ukończenia studiów podyplomowych „Bioinformatyka i biostatystyka w biologii i medycynie” jest osiągnięcie przez uczestnika studiów podyplomowych wszystkich efektów uczenia się założonych w programie studiów (uczestnik studiów podyplomowych jest zobowiązany do zaliczenia wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów podyplomowych i uzyskania 30 punktów ECTS). Weryfikacja i ocena efektów uczenia się w zakresie wiedzy i umiejętności osiąganych przez uczestnika studiów podyplomowych w trakcie realizacji studiów podyplomowych odbywa się przez egzaminy, projekty zaliczeniowe z przedmiotów wchodzących w zakres podyplomowego przygotowania merytorycznego.

Opłatność za jeden semestr: studia finansowane z projektu ABM „Nowoczense kształcenie w sektorze biomedycznym”, nieodpłatne dla uczestników

Kierownik studiów: dr hab. prof. UJK Wioletta Adamus-Białek