Zdrowe i bezpieczne wakacje - 2023

Wydarzenie Profilaktyczno – Edukacyjne „Zdrowe i bezpieczne wakacje - 2023

PROGRAM WYDARZENIA:

Organizator: Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach

Termin: 16 czerwca 2023 r. godz. 9:00 -14:00

Miejsce wydarzenia: Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu

Uczestnicy: dzieci i młodzież z terenu województwa świętokrzyskiego

Działania proponowane przez instytucje biorące udział w wydarzeniu:

1. Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu zaplanowało stoisko edukacyjne na którym będzie można:
  • zgłębić tajniki biobankowania,
  • zapoznać się z urządzeniem o nazwie DECAPPER,
  • poznać odczyn ph różnych substancji,
  • wziąć udział w wyjątkowych warsztatach naukowych dla młodzieży,
  • wziąć udział konkursach z nagrodami,
  • do dyspozycji uczestników wydarzenia zostaną udostępnione Ogrody Doświadczeń, Ogrody Włoskie oraz możliwość zwiedzenia Centrum Nauki Leonardo da Vinci i Dworu Starostów Chęcińskich.
  1. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach zaplanował stoisko edukacyjno - profilaktyczne na którym będzie można:
  • uzyskać informację na temat programów profilaktycznych refundowanych przez NFZ tj. program profilaktyki raka piersi, program profilaktyki raka szyjki macicy czy program profilaktyki raka jelita grubego,
  • uzyskać informację dostępnych ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w województwie świętokrzyskim,
  • uzyskać informacje o cyklicznych Środach z Profilaktyką, gdzie przekazywane są informacje o profilaktyce w różnych aspektach życia,
  • zapoznać się z programem profilaktyczno-treningowym „8 Tygodni do Zdrowia”
  • zapoznać się z bezpłatnym portalem DIETY.NFZ.GOV.PL,
  • skorzystać z wagi z profesjonalnym analizatorem medycznym, która nie tylko mierzy ciężar ciała, ale także określa jego skład i masę oraz odczytuje faktyczny, metaboliczny wiek osoby badanej,
  • uzyskać informację o bezpłatnej aplikacji moje IKP i moje FIZJO,
  • wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz uzyskać informacje o zaletach posiadania karty podczas podróży.
  1. Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze zaplanowało stoisko edukacyjne na których będzie można:
  • zapoznać się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze,
  • skorzystać z porad specjalistów na temat prawidłowej postawy ciała, która jest warunkiem prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.
  1. Wojewódzka Komenda Policji w Kielcach zaplanowała stoisko edukacyjne, na którym będzie można:
  • przeprowadzić symulację skutków używania narkotyków (narkogogle),
  • przeprowadzić symulację skutków używania alkoholu (alkogogle),
  • zapoznać się z policyjnymi pojazdami (radiowóz, motocykl),
  • zapoznać się z metodami kryminalistycznymi (daktyloskopia),
  • wziąć udział w zabawach edukacyjno – profilaktycznych (dzieci).
  1. Uzdrowisko Busko – Zdrój S.A. w Busku – Zdroju włączyło się aktywnie w akcję edukacyjno – profilaktyczną poprzez przekazanie wody mineralnej dla uczestników wydarzenia:
  1. Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach zaplanował stoisko informacyjno -  edukacyjne na którym będzie można:
  • zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na temat bezpieczeństwa podczas, wykonywania prac sezonowych na terenach wiejskich,
  • uzyskać porady prawne nt. prawa pracy podczas podejmowanej pracy sezonowej,
  • wziąć udział w grach i zabawach na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.
  1. Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kielcach zaplanowała stoisko edukacyjne, na którym będzie można:
  • skorzystać z poradnictwa związanego z profilaktyką chorób odkleszczowych,
  • skorzystać z edukacji w zakresie bezpiecznych zachowań podczas wakacji.
  1. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach zaplanował stoisko edukacyjne, na którym będzie można:
  • sprawdzić działanie pasów bezpieczeństwa w trakcie pozorowanego dachowania pojazdu.
  1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze zaplanował stoisko edukacyjne, na którym będzie można:
  • skorzystać z indywidualnej edukacji z zakresu zachowań prozdrowotnych i  antyzdrowotnych oraz profilaktyki chorób cywilizacyjnych.
  1. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zaplanowało stoisko edukacyjne na którym będzie można:
  • zapoznać się z materiałami edukacyjno - promocyjnymi nt. krwiodawstwa,
  • skorzystać z edukacji indywidualnej,
  • zapoznać się z pojemnikiem pokazowym do poboru krwi.
  1. Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaplanowało stoisko edukacyjne na którym będzie można:
  • zdobyć wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

PLAKAT ZDROWE I BEZPIECZNE WAKACJE 2023