Program stypendialny dla młodych Polaków ze wschodu

Podczas VI sesji, 23 marca 2015r. Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął „Zasady udzielania pomocy materialnej w formie stypendiów dla Polaków oraz osób polskiego pochodzenia ze Wschodu”. Program stypendialny ma zachęcić Polonusów do studiowania w świętokrzyskich szkołach wyższych. Jest on także odpowiedzią na trudną sytuacją Polaków na objętym działaniami wojennymi obszarze Ukrainy, a także w innych krajach dawnego ZSRR.

Narastające poczucie zagrożenia wojną, a często także trudna sytuacja ekonomiczna Polaków i osób polskiego pochodzenia na Wschodzie, powoduje, że wielu młodych ludzi ucieka z zagrożonych obszarów, szukając dla siebie bezpiecznego miejsca do życia. Przyjęty przez Sejmik Województwa program wychodzić ma naprzeciw ich oczekiwaniom. Proponowana pomoc stypendialna adresowana jest do młodych Polaków oraz osób polskiego pochodzenia, w tym repatriantów z Armenii, Azerbejdżany, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu. Chodzi o osoby, które zamierzają podjąć lub kontynuować jednolite studia stacjonarne, lub studia stacjonarne I, II lub III stopnia, realizowane w świętokrzyskich publicznych i niepublicznych szkołach wyższych.

Wnioski, poprzez uczelnie, będą przyjmowane w dwóch terminach: październikowym i marcowym. Pomoc materialna będzie finansowana z budżetu województwa i corocznie określana przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.

Program będzie uruchomiony od nowego roku akademickiego.

Osobami upoważnionymi do kontaktów w tej sprawie są: Renata Świercz tel. 41 342 10 52 lub Jolanta Sikora tel. 41 342 10 72

Więcej informacji: