Ułatwienia dostępu

Regulacja równowagi, układ autonomiczny i integracja sensoryczna

Lider: prof. dr hab. Jacek Wilczyński
Afiliacja: Collegium Medicum, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Obszar badawczy

Zaburzenia równowagi posturalnej, integracji sensorycznej oraz funkcji układu autonomicznego są coraz częściej identyfikowane jako istotne czynniki ryzyka w rozwoju zaburzeń neurorozwojowych, problemów szkolnych u dzieci, ale także jako współwystępujące mechanizmy w schorzeniach neurologicznych, psychosomatycznych i cywilizacyjnych. Współczesna nauka dostarcza narzędzi umożliwiających obiektywną ocenę tych funkcji i korelacji między nimi – od platform równoważnych i EMG po analizę zmienności rytmu zatokowego i interpretacje w świetle teorii poliwagalnej.

W Collegium Medicum UJK prowadzone są zaawansowane badania nad zależnościami między napięciem mięśniowym, aktywnością układu autonomicznego, równowagą statyczną i dynamiczną a występowaniem wad postawy, zaburzeń rozwoju oraz problemów adaptacyjnych u dzieci i dorosłych. Naukowe ujęcie integracji sensorycznej, poparte analizą fizjologii i neuroregulacji, pozwala na budowanie nowych, holistycznych modeli oceny postawy ciała i funkcji równoważnych.

Profil lidera i osiągnięcia

Prof. dr hab. Jacek Wilczyński to jeden z czołowych w Polsce badaczy w zakresie integracji sensorycznej, regulacji równowagi i diagnostyki posturalnej. Twórca oryginalnych koncepcji diagnostycznych opartych o analizę napięcia mięśniowego, zmienności rytmu serca (HRV), równowagi przedsionkowej i wzrokowej oraz ich powiązań z typem układu nerwowego i zdolnością adaptacyjną człowieka.

Na szczególne wyróżnienie zasługują opracowane przez niego modele oceny postawy w oparciu o neurofizjologiczne reakcje adaptacyjne oraz zastosowanie teorii poliwagalnej w analizie dysfunkcji regulacji autonomicznej. Badania te mają zarówno walor poznawczy, jak i zastosowanie kliniczne, zwłaszcza w pracy z dziećmi ze złożonymi problemami neurorozwojowymi.

Pod kierunkiem prof. Wilczyńskiego rozwinęło się zaplecze badawcze pozwalające na przeprowadzanie kompleksowych ocen: od platform stabilometrycznych (Biodex, ProKin, Framiral), przez EMG (Noraxon), po narzędzia EEG i analizę HRV. Współpracuje z zespołami zajmującymi się neurologią, fizjoterapią dziecięcą, logopedią i psychologią kliniczną.

W dorobku badacza znajdują się liczne publikacje łączące perspektywy kliniczne i teoretyczne oraz podręczniki i standardy wykorzystywane w pracy diagnostycznej i terapeutycznej. Prof. Wilczyński prowadzi także działalność edukacyjną i ekspercką w zakresie wdrażania systemów wczesnej diagnostyki zaburzeń integracji sensorycznej w jednostkach edukacyjnych i terapeutycznych.

Preferowane formy współpracy

Zespół kierowany przez prof. Wilczyńskiego jest gotowy do podjęcia współpracy naukowej i wdrożeniowej w ramach projektów:

  • badających powiązania pomiędzy równowagą, napięciem mięśniowym, HRV i funkcjami przedsionkowymi,
  • rozwijających narzędzia diagnostyczne do wczesnego wykrywania zaburzeń integracji sensorycznej,
  • wdrażających teorie neuroregulacyjne (w tym teorię poliwagalną) do praktyki klinicznej,
  • tworzących wielowymiarowe modele profilowania neurofizjologicznego dzieci i dorosłych.

Collegium Medicum UJK oferuje dostęp do kompletnego zaplecza diagnostycznego, bogatego doświadczenia klinicznego i metodologicznego oraz gotowość do udziału w interdyscyplinarnych konsorcjach badawczych i aplikacyjnych. Obszar ten jest szczególnie istotny w kontekście populacji dziecięcej i rosnących potrzeb w zakresie wczesnej diagnostyki oraz prewencji zaburzeń neurorozwojowych.

Szukaj