Ułatwienia dostępu

Rehabilitacja neurorozwojowa i koordynacja centralna u dzieci

Lider: prof. dr hab. n. zdr. Wojciech Kiebzak
Afiliacja: Collegium Medicum, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Obszar badawczy

Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń neurorozwojowych u dzieci stanowi jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej pediatrii i rehabilitacji. Zaburzenia koordynacji centralnej (CCD), nieprawidłowy rozwój osi ciała czy deficyty okulomotoryczne mogą istotnie wpływać na tempo i jakość rozwoju psychomotorycznego, a ich zbyt późne rozpoznanie znacząco obniża skuteczność terapii.

W Collegium Medicum UJK prowadzone są badania nad obiektywnymi metodami oceny i terapii dzieci z CCD, z wykorzystaniem m.in. geometrii euklidesowej, analizy wzorców postawy ciała, poziomu kortyzolu jako markera stresu oraz parametrów okulomotorycznych (ruchów sakkadowych). Rehabilitacja neurorozwojowa, prowadzona według sprawdzonych protokołów – w tym terapii Vojty – wspierana jest równolegle przez nowoczesne narzędzia pomiarowe i podejścia opierające się na modelach rozwoju funkcjonalnego.

Profil lidera i osiągnięcia

Prof. Wojciech Kiebzak łączy wieloletnie doświadczenie kliniczne z działalnością akademicką i badawczą. Jest kierownikiem Klinicznego Oddziału Rehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii – jednej z najważniejszych jednostek referencyjnych w regionie. Jako specjalista rehabilitacji dziecięcej o wysokim poziomie interdyscyplinarności, posiada ogromną praktykę w pracy z pacjentami w każdym wieku – od wcześniaków ważących 430 g po nastolatków z chorobami onkologicznymi i neurologicznymi.

W swojej pracy klinicznej i naukowej koncentruje się na identyfikacji uniwersalnych markerów zaburzeń rozwojowych – m.in. zmian w geometrii tułowia, asymetrii posturalnej i okulomotoryce – oraz ich wpływie na funkcje motoryczne i adaptacyjne. Do jego kluczowych osiągnięć należy m.in.:

  • opracowanie autorskich protokołów oceny rozwoju siedzenia z wykorzystaniem geometrii euklidesowej i systemu DIERS,
  • badania wpływu terapii Vojty na poziom kortyzolu u niemowląt z CCD,
  • analiza okulomotoryki jako markera wczesnych etapów pionizacji i kontroli postawy,
  • współautor kodeksów etycznych dla fizjoterapeutów i nauczycieli akademickich.

Prof. Kiebzak łączy rolę badacza, klinicysty, dydaktyka i lidera opinii w zakresie wczesnej rehabilitacji. Jest członkiem wielu gremiów naukowych i konsultacyjnych, w tym Rady Naukowej CM UJK, Rady Wojewódzkiej ds. Potrzeb Zdrowotnych i Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Regularnie publikuje wyniki swoich badań w czasopismach o profilu medycznym i pediatrycznym oraz występuje na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Preferowane formy współpracy

Zespół kierowany przez prof. Kiebzaka jest otwarty na współpracę w projektach badawczych, rozwojowych i edukacyjnych, szczególnie w zakresie:

  • rozwoju obiektywnych narzędzi diagnostycznych do oceny CCD,
  • badań okulomotorycznych i równoważnych u dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi,
  • projektów populacyjnych dotyczących wzorców rozwoju osi ciała u dzieci,
  • walidacji skuteczności terapii neurorozwojowych (np. Vojta, Bobath),
  • tworzenia cyfrowych narzędzi wspierających przesiewową ocenę rozwoju dzieci.

Collegium Medicum UJK oferuje w tym zakresie dostęp do dużej i zróżnicowanej populacji pacjentów pediatrycznych, doświadczenie kliniczne i akademickie, a także gotowość do wdrażania innowacyjnych metod w praktyce. Współpraca z zespołem prof. Kiebzaka to okazja do tworzenia nowoczesnych, opartych na danych rozwiązań wspierających rozwój dzieci na kluczowych etapach życia.

Szukaj