§ 7
- Do przekazania po śmierci swoich zwłoki do celów naukowych i przystąpienia do Programu, Donator za życia zobowiązany jest do złożenia pisemnego oświadczenia, zwanego dalej Aktem przekazania zwłok.
- Akt przekazania zwłok zostaje doręczony Uniwersytetowi.
- Do ważności oświadczenia – Aktu przekazania zwłok wymagane jest, aby zostało ono złożone przez osobę pełnoletnią, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
- Akt przekazania zwłok powinien zawierać dane dotyczące Donatora, tj.: imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, serię i numer dowodu osobistego, oświadczenie o przystąpieniu do Programu i przekazaniu zwłok dla celów naukowych, miejsce i datę złożenia oświadczenia oraz notarialnie poświadczony podpis Donatora i datę sporządzenia.
- Oświadczenie Donatora powinno ponadto zawierać dane osób, które zostały poinformowane o złożeniu przez niego Aktu przekazania zwłok, aby mogły one w przypadku śmierci Donatora poinformować o tym fakcie Uniwersytet.
- Wzór Aktu przekazania zwłok stanowi załącznik do niniejszego Programu.
§ 8
Donatorzy, którzy przystąpili do Programu zobowiązani są do pisemnego informowania Uniwersytetu o wszelkich zmianach dotyczących swoich danych osobowych i informacji, ujętych w Akcie przekazania zwłok.
§ 9
Akt przekazania zwłok jest dobrowolny i nieodpłatny, i nie może być źródłem żadnych korzyści majątkowych ani ich obietnicy dla Donatora, ani osób wykonujących jego wolę po śmierci.
§ 10
Imiona i nazwiska Donatorów są umieszczane na tablicy pamiątkowej, chyba że w Akcie przekazania zwłok nie wyrazili oni na to zgody.
§ 11
Donatorem może zostać wyłącznie osoba zamieszkała i przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 12
- Osoby wskazane w Akcie przekazania zwłok, o których mowa w § 7 ust. 5 Programu, powinny niezwłocznie zawiadomić Uniwersytet o śmierci Donatora.
- Przekazanie zwłok Uniwersytetowi następuje na podstawie decyzji właściwego starosty, o której mowa w § 5 ust.2 Programu.
- Od chwili powiadomienia Uniwersytetu o śmierci Donatora, Uniwersytet na własny koszt zabezpiecza i przewozi zwłoki.
§ 13
- Zwłoki przekazane w ramach Programu do celów naukowych będą wykorzystywane przez Uniwersytet w sposób zapewniający zachowanie godności należnej zmarłemu z poszanowaniem właściwego traktowania ciała w trakcie jego sekcjonowania przez osób uczestniczące, w tym studentów i lekarzy.
- Przewidywany okres sekcjonowania zwłok wynosi 6 lat, przy czym na wniosek osoby wskazanej w § 4 ust. 2, okres ten może zostać skrócony, nie mniej jednak niż do 4 lat. W sekcjach uczestniczą lekarze i studenci Uniwersytetu, odbywający kształcenie lub doskonalenie kwalifikacji zawodowych. Zajęcia te są wyłączone z dostępu innych osób.
§ 14
W szczególnych przypadkach Uniwersytet zastrzega sobie prawo odstąpienia od przejęcia ciała, w szczególności w przypadku:
1) zgonu za granicą,
2) zaawansowanego rozkładu ciała,
3) zmarłego z rozpoznanym HIV lub WZW typu C,
4) zwłok poddanych badaniu sekcyjnemu zmarłego w wyniku uogólnionej choroby nowotworowej (powikłania w wyniku chemio i radioterapii).
§ 15
- W przypadku donacji zwłok, Uniwersytet zobowiązany jest do pochowania zwłok zgodnie z wolą Donatora i według wyznania wskazanego przez niego, wyrażonymi w Akcie przekazania zwłok.
- O pogrzebie i jego terminie zawiadamiany jest wskazany w Akcie przekazania zwłok członek rodziny, chyba że Donator nie wyraził takiej woli.
- Pochówek może nastąpić w grobie rodzinnym Donatora, o ile taka była jego wola wyrażona w Akcie przekazania zwłok i Uniwersytet uzyska zgodę dysponenta grobu.
- W przypadku, gdy Donator nie wskazał sposobu przeprowadzenia pochówku, pochówek jest przeprowadzany w sposób zwyczajowo przyjęty.
§ 16
Prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje na warunkach określonych w art. 77-81 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.).
ZAłĄCZNIKI: