„Jem z Klasą!” – warsztaty na temat kultury przy stole, korzyści płynących z zasad dobrego zachowania przy stole, problemu marnowania jedzenia. Wspólnie ze Studentami (jednocześnie Dietetykami) 1 roku II stopnia kierunku Dietetyka UJK w dniu 4.12.2024 przeprowadziliśmy zajęcia w Zespole Szkół Integracyjnych w Kowali w ramach przedmiotu Profilaktyka żywieniowa. Lekcje były realizowane w formie krótkich wykładów dla dzieci z klas I-IV i V-VIII oraz zabaw, które w prosty sposób przekazują i utrwalają wiedzę. Studenci mieli trudne zadanie przekazania zdobytej wiedzy młodzieży szkolnej.
Aktualności kierunku Dietetyka
W 3 dniu Kongresu Zdrowie Polaków 2024 wykład swój przeprowadziła Pani Doktor Kamila Sobaś.
Zachęcamy do obejrzenia:
https://youtu.be/KBo2wHr0ZSs?t=12413
Dnia 22.11.2024 dr Kamila Sobaś i Studentki 3 roku I stopnia kierunku Dietetyka realizowaliśmy badania sposobu żywienia i stanu odżywienia. Omówiliśmy potrzebę oceny swojego zwyczajowego żywienia by w prosty sposób eliminować błędy dietetyczne oraz przeanalizowany został skład ciała Seniorów w odniesieniu do stanu zdrowia.
Analiza składu ciała została wykonana specjalistycznym, medycznym analizatorem i dokładnie określa zawartość w organizmie, między innymi takich parametrów jak masa mięśni szkieletowych, masa tkanki tłuszczowej, zawartość wody w organizmie, masa kostna. Analiza składu ciała trwa niecałą minutę, jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, które możemy powtarzać wielokrotnie
Seniorzy chętnie współpracowali i byli zainteresowani swoim stanem zdrowia. W grupie badanej nie stwierdzono niedożywienia i nadmiernego otłuszczenia ciała.
W roku akademickim 2024/2025 rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją „PEStka”. Otrzymaliśmy zaproszenie do czynnego udziału w V Forum Zdrowia Psychicznego organizowanego przez Fundację "PEStka”, które odbyło się 17.10.2024. Omówiono ciekawe zagadnienia w zakresie zdrowia psychicznego i o roli rodziny w procesie zdrowienia. Dr Kamila Sobaś przedstawiła wykład na temat „Diety w zdrowiu psychicznym” i jaki jest związek między jakością diety a ryzykiem rozwoju depresji? Panie Wiktoria i Kasia – Studentki II stopnia kierunku Dietetyka przeprowadziły indywidulane porady dietetyczne dla zainteresowanych Uczestników Forum. Prof. dr hab. Andrzej Cechnicki podkreślił ważność żywienia w procesie zdrowienia.
Na zakończenie byliśmy świadkami również ciekawego spektaklu pn. "Koniec Świata" przygotowanego przez Asystentów Zdrowienia. Najserdeczniejsze podziękowania składamy Pani Annie Górak.
W ramach zajęć praktycznych z przedmiotu Poradnictwo Dietetyczne, studenci III roku kierunku Dietetyka mieli okazję skorzystać z nowoczesnego narzędzia edukacyjnego – Wirtualnej Przychodni stworzonej w ramach projektu Erasmus+ DietingLAB. To innowacyjne rozwiązanie zostało stworzone specjalnie po to, aby umożliwić przyszłym dietetykom zdobycie cennych doświadczeń w prowadzeniu konsultacji dietetycznych w środowisku online.
Podczas zajęć pod opieką dr Agaty Bujak-Krzemińskiej studenci w parach przeprowadzali wywiady żywieniowe, ucząc się, jak zbierać istotne informacje o nawykach żywieniowych, stylu życia oraz preferencjach potencjalnych pacjentów. Dzięki Wirtualnej Przychodni mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności komunikacyjnych oraz zdobywania praktycznego doświadczenia w analizie potrzeb dietetycznych.
Cieszymy się, że możemy wspierać studentów w zdobywaniu wiedzy w tak innowacyjny sposób, odpowiadając na współczesne potrzeby edukacyjne i rynkowe!
Zapraszamy Społeczność Akademicką na badanie stanu odżywienia w godzinach 14-16 w Pracowni Planowania Żywienia i Dietetyki