Ułatwienia dostępu

Projekt HIV i ciąża

W miesiącach październik i listopad 2021 realizowany był program  z Zakresu: Ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r.  o działalności leczniczej „(t. j. Dz. U.  z 2020. 295 ze zm.) Zadanie nr 5. Wspieranie działań informacyjno – edukacyjnych w zakresie profilaktyki HIV/AIDS skierowanych do różnych grup odbiorców oraz wspieranie działalności punktów informacyjno – konsultacyjnych na terenie województwa świętokrzyskiego pt. Kobiece Pokolenie HIV Minus – kontynuacja. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie , a finansowane przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Zajęcia profilaktyczne dla studentek Położnictwa i Pielęgniarstwa ,,Ciąża i HIV pod kontrolą" realizowane były przez dr Edytę Laurman Jarząbek i dr Elizę Mazur.

W miesiącach październik i listopad 2021 realizowany był program  z Zakresu: Ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r.  o działalności leczniczej „ (t. j. Dz. U.  z 2020. 295 ze zm.) Zadanie nr 5. Wspieranie działań informacyjno – edukacyjnych w zakresie profilaktyki HIV/AIDS skierowanych do różnych grup odbiorców oraz wspieranie działalności punktów informacyjno – konsultacyjnych na terenie województwa świętokrzyskiego pt.  Kobiece Pokolenie HIV Minus – kontynuacja. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie , a finansowane przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.  Zajęcia profilaktyczne dla studentek Położnictwa i Pielęgniarstwa ,,Ciąża i HIV pod kontrolą" realizowane były przez dr Edytę Laurman Jarząbek i dr Elizę Mazur.

HIV CIAZA ULOTKA cz. 2 opis poniżej

 opis ulotek
1. Ulotka część 1 
opis: Na ulotce jest widoczna dziewczyna w ciąży zerkająca na napis "Ciążą i HIV pod kontrolą". Zamiesczone jest godło Woj. Świętokrzyskiego oraz Logo Stowarzyszenia Nadzieja w Rodzinie. 
Informacje z ulotki: Punkt Konsultacyjnej- Diagnostyczny w Kielcach oferuje bezpłatne badania w kierunku HIV z poradnictwem przed i po teście, w wyjątkowo życzliwej i anonimowej atmosferze z zachowaniem wszelkich zasad poufności. DORADCY ODPOWIEDZĄ NA KAŻDE PYTANIE I PROFESJONALNIE PRZEPROWADZĄ PRZEZ PROCEDURĘ BADANIA. ZAPRASZAMY DO PUNKTU KONSULTACYJNO- DIAGNOSTYCZNEGO STOWARZYSZENIA „Nadzieja Rodzinie” W KAŻDY WTOREK 16-18, CZWARTEK 9-11, PIĄTEK 12.30-15.30. KIELCE, ul. Karczówkowska 36, I piętro, pokój 10 tel. 503 147 303, 
Ulotka dofinansowana ze środków własnych budżetu Województwa Świętokrzyskiego
2. Ulorka część 2
opis: Jest zdjęcie kobiety w ciaży trzymającej balonik serca
informacje z ulotki: Dlaczego test na HIV powinien być proponowany kobietom ciężarnym i ich partnerom?
Jedną z trzech dróg transmisji zakażenia, poza przenoszeniem wirusa przez seks i krew, jest możliwość przeniesienia go na dziecko zakażonej kobiety ciężarnej, do czego dochodzi najczęściej w czasie porodu. Obecnie szansa na urodzenie zdrowego dziecka przez kobietę zakażoną HIVwynosi ponad 99%.
Jednak pierwszym, niezbędnym warunkiem takiego sukcesu, jest świadomość kobiety, że jest zakażona HIV.
Jest to więc wystarczający powód, by kobiety planujące zajście w ciążę lub kobiety ciężarne, wykonywały testy w kierunku obecności przeciwciał anty-HIV. W Polsce ciągle jeszcze zbyt często zdarza się, że zakażenie HIV u matki rozpoznawane jest dopiero po wykryciu go u jej dziecka. Taka kolejność zdarza się znacznie rzadziej w krajach, gdzie więcej mówi się o HIV, bezpieczniejszym seksie, sposobach zmniejszania ryzyka zakażenia.
Drugim niezbędnym warunkiem, który kobieta zakażona HIV musi spełnić, by urodzić zdrowe dziecko, jest stosowanie leków antyretrowirusowych w czasie ciąży, porodu oraz poda-wanie ich noworodkowi przez pierwsze tygodnie życia. U noworodka jak najszybciej po porodzie należy wykonać pierwsze badanie HIV RN A. Kolejne badanie powinno być wykonane w trakcie terapii wyprzedzającej (po 2 tygodniach). Diagnostykę zakażeń wertykalnych HIV i terapię noworodków a potem dalsze leczenie i jego monitorowanie prowadzą ośrodki specjalistyczne. Rozwiązanie ciąży poprzez elektywne (planowane) cesarskie cięcie również zmniejsza ryzyko przenie¬sienia zakażenia z matki na dziecko. 
Trzecim warunkiem, od którego zależy zdrowie nowo narodzonego dziecka jest zakaz karmienia piersią przez zakażoną HIV matkę.
Tak jak zajście w ciążę, tak i zakażenie HIV wymaga współudziału partnera (męża) kobiety, dlatego w dobrze pojętym interesie dziecka wskazane jest, by test na HIV wykonywali oboje rodzice oczekujący przyjścia na świat dziecka.
Obecnie w Polsce obowiązuje oferowanie wszystkim ciężarnym dwukrotnego testowania w kierunku HIV: w I i III trymestrze. Kobiety zakażone HIV obejmowane są opieką specjalistyczną, od początku ciąży leczone są antyretrowiru- sowo (ARV), noworodek od pierwszych godzin życia powinien otrzymać profilaktykę ARV(leki antyretrowirusowe) i być objęty wczesną diagnostyką. Skuteczna terapia antyretrowi- rusowa w czasie ciąży umożliwia poród siłami natury.
Kobiety lub ich partnerzy, których wynik testu okaże się dodatni, będą skierowani przez doradców PKD do dalszej opieki specjalistycznej, w celu zapobieżenia transmisji werty¬kalnej HIV, a także na leczenie antyretrowirusowe w jednym z ośrodków zajmujących się terapią HIV.

 

 

 

 

Szukaj